TÜBİTAK’tan Üniversite Öğrencilerine Proje Çağrısı


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, üniversite öğrencilerinin Girişimcilik ve Yenilikçilik, Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri ve Yazılım Projeleri yarışmalarına 22 Mayıs-12 Haziran’da “e-bideb.tubitak.gov.tr” adresinden başvurabileceğini belirtti.

Ergin, yazılı açıklamasında, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Girişimcilik ve Yenilikçilik, Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri ve Yazılım Projeleri yarışmalarının bu yıl 5. kez yapılacağını bildirdi.

Yarışmalarla öğrencileri, ülkenin ihtiyaç duyduğu öncelikli araştırma alanlarına yönlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Ergin, böylece öğrencilere kariyerlerinin başında bilime, ekonomiye ve sanayiye katkı sağlayan projelere imza atma imkanı sunduklarını kaydetti.

Ergin, öğrencilerin yarışmalara en fazla 3 kişiden oluşan ekiplerle “e-bideb.tubitak.gov.tr” adresinden 22 Mayıs-12 Haziran’da başvurabileceklerine işaret ederek, “Değerlendirme sonucu 150 proje ekim ayında açılması planlanan final sergisinde seçkin katılımcılar tarafından ziyaret edilecek. İlgili alanlardaki akademisyenlerden oluşan jüri tarafından derece alan projeler belirlenecek. Her alt kategoride 1. projeye 10 bin lira, 2. projeye 7 bin 500 lira ve 3. projeye 5 bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca danışmanlara da ilgili ücretlerin yarısı kadar para ödülü sunulacak.” ifadelerini kullandı.

– “Hedef: Geleceğe yönelik proje ürettirmek”

Ergin, Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması ile girişimcilik ve yenilikçilik fikrinin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri arasındaki önemini artırmayı, teoride öğrenilenleri pratiğe dökebilme yeteneklerini geliştirmeyi, hayatın her alanında yenilikçi ve girişimci fikirleri desteklemeyi ve genç beyinlerin araştırmacı kültüre sahip olmalarını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması ile mühendislik ve teknoloji, doğa, sosyal, beşeri, tıbbi ve tarımsal bilimler bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin bitirme tezlerinde uygulama potansiyeli yüksek ürün geliştirmesini amaçladıklarını aktaran Ergin, süreç iyileştirme alanlarında geleceğe yönelik projeler üretilmesinin de hedeflerden biri olduğunu belirtti.

Ergin, Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması ile lisans öğrencilerinin somut projeler geliştirmelerinin amaçlandığını ifade ederek, böylece Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü artırmak, bilişim teknolojileri konusunda girişimci ve yenilikçi projeleri destekleyerek ülkenin bu alandaki sorunlarına çözüm üretmek, yerel sektörün gelişimine katkı sağlamak, gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmelerini teşvik etmek istediklerini kaydetti.

PAYLAŞ
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!