PİLOT OLMAK O KADAR DA UZAK DEĞİL! 500 BİN PİLOT ARANIYOR


Geçtiğimiz günlerden dünyanın uçak üretimi devlerinden Airbus’ın hazırladığı rapor epeyce konuşuldu. Rapora göre önümüzdeki 20 yılda 33 bin yeni yolcu uçağı üretilecek. Bunu koltuk sayısı olarak tahminlersek 8-10 milyonluk ek kapasite demek. Airbus’ın tahminlerine göre 33 bin yeni yolcu uçağı 5,2 trilyon dolarlık bir yatırım anlamına geliyor aynı zamanda.

Peki bu kadar uçağı kim kullanacak? Evet yeni pilotlar gerekecek. Hem de 500 bin yeni pilot. Ayrıca

530 bin yeni mühendis de istihdam edilecek gelecek 20 yılda…

Önümüzdeki 20 yılda yolcu sayısının her yıl ortalama %4,5 artacağı varsayılıyor. Airbus’ın yaptığı simülasyon o kadar ilgi çekici ki… Bunun en önemli nedeni ise şu anki yolcu uçağı sayısının 19 bin olması. Önümüzdeki 20 yılda uçak sayının neredeyse 3 katına çıkacağı sonucu çıkıyor bu durumda…

Airbus’ın raporundan bazı önemli noktalar:

  • Dünyadaki pazarlar arasında en hızlı büyüme yıllık % 5,6 ile Asya’da olacak. Çin ve Hindistan bu büyümede başı çekecek. Asya’nın arkasından ise Batı Avrupa ve Kuzey Amerika %3,7 büyüme ile gelecek.
  • Büyük uçakların çalışacağı ve bağlantı merkezi haline gelen şehirlerin sayısı 55’ten 93’e çıkacak. Bu şehirler dünyanın toplam gayri safi milli hasılasının %35’ini oluşturacak.

Benzer bir rapor geçen sene dünyanın diğer büyük uçak üreticisi Boeing tarafından da açıklanmıştı. Boeing’e göre de önümüzdeki 20 yılda yaklaşık 1,2 milyon yeni pilot ve teknisyene ihtiyaç duyulacak. Bu ihtiyacın en büyük kısmı ise, Asya Pasifik Bölgesi’nden gelecek.  Boeing’in tahminlerine göre 2034 yılına kadar 38 bin yeni uçak eklenecek dünyadaki uçak sayısına.

resim-1

Boeing Uçuş Hizmetleri Başkan Yardımcısı Sherry Carbary, “Bu ihtiyaca cevap verebilmek için, Boeing geçen sene rekor sayıda pilot ve teknisyene dünyanın çeşitli yerlerindeki 17 eğitim kampüsünde eğitim verdi ve kariyerlerinin başındaki pilotların kalifiye ticari havayolu pilotu olmasını sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir Pilot Geliştirme Programı’na yatırım yaptı. Müşterilerimizin sayıları giderek artan uçak yolcularını memnun edebilmelerini sağlamak amacıyla, verdiğimiz eğitimlerin sayısını artırmaya devam edeceğiz. Havayolu profesyonellerine olan küresel talebi karşılamaya tek başına bir şirketin gücü yetmez. Uçak üreticileri, havayolları, eğitim ekipmanı üreticileri, eğitim hizmeti veren kurumlar, düzenleyici kuruluşlar ve eğitim kurumlarının hepsi pilot ve teknisyenlerin eğitimi ve sertifikasyonuna olan artan ihtiyacı karşılamak için birlikte harekete geçiyor.” Açıklamasını yapmıştı.

Boeing’in raporuna göre 2034 yılına kadar bölgelere göre ihtiyaç duyulacak personelin dağılımı şöyle:

  • Asya Pasifik – 226 bin pilot ve 238 bin teknisyen
  • Avrupa – 95 bin pilot ve 101 bin teknisyen
  • Kuzey Amerika – 95 bin pilot ve 113 bin teknisyen
  • Latin Amerika – 47 bin pilot ve 47 bin teknisyen
  • Orta Doğu – 60 bin pilot ve 66 bin teknisyen
  • Afrika – 18 bin pilot ve 22 bin teknisyen
  • Rusya / BDT – 17 bin pilot ve 22 bin teknisyen