Pazarlamada İçerik Dönemi


Günümüzde tüketiciler artık geleneksel yöntemlerle sunulan hizmetlere ilgi göstermiyorlar. İnternet çağının hız kazanmasıyla markalar için yeni bir dönem oluştu.  Peki bu dönem neleri oluşturdu? Markaların tüketiciye ulaşmak için sürekli, özgün ve dikkat çekici içerik sunmaları gerektiği bilinci oluştu. Firmalar için işin içeriğinden daha çok içeriğin insanlara nasıl sunulması gerektiği daha önemli bir etken oldu. Bundan dolayı hazırlanan  projeler ve hizmetler doğru donanımlarla hazırlanmadıkça istenilen kitleye ulaşılamıyor. Dolayısıyla da  istenilen doğru sonuca ulaşılamıyor.

Yapılan araştırmaya göre Amerika’da firmaların %93 içerik pazarlamasını kullanıyor. Tüketicilerin de %60 ’ı içerikle ilgili kendi dikkatini çeken konuyla ilgili bilgiyi okuduktan veya izledikten sonra firmaya kaşı daha pozitif hissediyor. Bu nedenle bu içeriğin tüketiciye ulaşabilmesi için içeriğin konuyla ilgili olması dışında ,daha farklı ve göz alıcı olabilmesi önemli bir etken.

Neredeyse hepimizin kullandığı sosyal medyalar ,videolar, e book ve blog yazıları tüketiciye içerik pazarlamasını ulaştırmamıza sağlayan kanallardır. Bu kanalları  kullanarak kullandığımız içerikler müşteriyi markanın hizmetlerinden faydalanmaya yönlendiriyor, hatta dikkatini çeken markayı diğer insanlara paylaşıp daha da kalıcı hale gelmesini sağlıyor, tanınırlığı artırıyor bu sayede de oluşan kitleyle de arasında bir güven inşa etmesini sağlıyor. Türkiyede ve tüm dünyada içerik pazarlamasının en güzel örneklerinden biri olan Coca Cola tüketicilerin merak ettiği tüm sorulara merakettim.cocacola.com sitesi üzerinden cevaplıyor. Site üzerinde kolayca Coca Colayla ilgili daha önce düşünmüş olduğumuz tüm soruları sorabiliyor, aynı zamanda daha önce sorulmuş olan sorulara ulaşabiliyoruz. Marka bu sayede kalite ve tecrübeyi müşterilerine sunarak tüketicileri site üzerinde uzun süre kalmasını sağlıyor. Çoğumuzun merak ettiği Coca Cola’nın içinde fare ya da böcek olup olmadığı, nasıl yapıldığı gibi tüm merak ettiğimiz soruları sorabiliyoruz. Markaların içerik pazarlamasına yönelmeleri sosyal medya ve internet aracılığıyla gittikçe hayatımızda hayatımızda daha önemli rol almaya başladı.  Bu sayede müşteriler ve markalar arasında değişime açık hatta sonsuz bir bağ oluştu.

Dijital dünya görsel ve içerik uyumunu ürün paylaşılıp duyurulduktan sonra önemini ortaya çıkardı. Pazarlama ve içerik arasındaki ilişkiyi milyarlarca internet kullanıcısı ile ölçümlenebilir bir düzeyde daha sık gözlemlemeye devam edeceğiz.

PAYLAŞ
Damla Gedik
İstanbul Üniversitesi’nde işletmeli bir öğrenci olarak yaşamdan ve her alandan düşüncelerini amfiweb aracalığıyla aktarmayı amaçlamaktadır.

9 YORUMLAR

  1. Açıkcası bende aydınlandım bazı konularda yazıyı yazarken ,bu konuda gelişimini devam ettiren firma ve markalar için ilerleyen zamanlarda daha güzel örnekler göreceğiz gibi…ben teşekkür ederim arkadaşlar hepinize👍😀

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!