Kitap Okumanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası


Çok sevdiğim bir söz vardır: ‘’Okuyan insandan zarar gelmez.’’ Der o söz. Fakat günümüzün en büyük sorunlarından biri okuma alışkanlığının kazanılamamasıdır ya da bir başka deyişle bu alışkanlığı yanlış şeyler okuyarak kazanmaktır. Evet her konuda okumak önemlidir. Örneğin Aşk; Gençlerimiz aşkı ‘’Nazım Hikmet’’ ,‘’Cemal Süreya’’ gibi büyük ustaların kalemlerinden öğrenmek yerine üzücüdür ki arabesk rap dinleyip hayatı karamsar hale getiriyorlar. Daha kötüsü Candy Crush oynayarak atomu parçaladıklarını sanıyorlar. Ya da Instagram’da hala takibe-takip gibi onlara hiçbir faydası olmayan boş yaşamayı öğreten meşgaleler ediniyorlar kendilerine. Günün sonunda 3-5 takipçi kazanıp, mutlu olabiliyorlar, fakat kitap okuyarak mutlu olamıyorlar. (Üzücü ama gerçek bu) Gençlerimize tavsiyem çevrenizde bilgiyle öne çıkmanızdır, beğeniyle değil… Bu konudaki en büyük sıkıntı teknoloji çağında yetişen çocuklarımızın daha Anne&Baba demeden tabletten oyun oynamayı öğrenmiş olmasıdır. Burada en büyük sorumluluk anne ve babaya düşmektedir. Kitap okumak küçük yaşta kazanılan bir alışkanlıktır ve bunu bize öncelikli olarak ailemiz aşılamalıdır. Aile bilgiye açılan kapı olmalıdır.

Yaşadığımız evreni daha iyi anlamak ve algılamak için okumaya ihtiyacımız var. Herkesin bu dünyaya bir geliş amacı vardır ve bu dünyayı anlamadan gitmemelidir. Gerek dini açıdan, gerek sanat, sinema, siyaset, spor… Hangi alanda olursa olsun, bilgi her zaman seni bir adım önde tutar ve bunu ancak kitap okumakla başarabiliriz. Gelin şimdi hep birlikte kitap okumanın bir kaç bilimsel faydasına bakalım. Belki fikriniz değişebilir. 🙂

1)Okumak Stresi Azaltır

Çağımızda artık herkes stresli. Geçen gün 3 yaşındaki kardeşimin ‘’Yeter susun artık’’ diye bağırmasından sonra bunu anladım. Gün içinde sürekli koşuşturuyoruz kimimiz işe, kimimiz okula. Ve tabi trafiği de göz önüne alırsak stresimiz tavan yapıyor. Her gün bu monoton döngünün içinde yoruluyoruz, bunalıyoruz. Bilimsel araştırmalara göre stresi azaltan en etkili yöntem kitap okumak. Trafikte, boş vakitlerinizde, gün sonunda fırsat bulduğunuz her an kendinizi kitapların büyülü dünyasına bırakın, stresiniz azalacaktır.

2)Okumak Beyin Fonksiyonlarını Hızlandırır

Emory Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre okumak bizi daha zeki yapıyor. Bir başka deyişle içimizdeki cevherin ortaya çıkmasında yardımcı oluyor. Daha hızlı düşünüp daha doğru kararlar verdiriyor ve bakış açımızı genişletiyor.

 

3)Kitap okumak hayattaki zorluklarla daha iyi başa çıkmamızı sağlıyor

Ohio Devlet Üniversitenin yaptığı bir araştırma, kitap okuyan kişilerin farkındalık seviyelerinin yükseldiğini, böylelikle karşılaşılan zorlukların daha kolay atlatılabildiğini öne sürüyor. Evet maalesef hayatımız zorluklarla dolu ve başa çıkmamız için bilgiye ihtiyacımız var. Ne kadar çok bilirsek, öğrenirsek, ürettiğimiz çözümlerde daha etkin olur.

4)Kitap okuyan insanlar daha sosyaller

Yapılan bir araştırma kitap okumayı seven insanların farklı kültürlerle daha iyi iletişim kurabildiklerini gösteriyor. Okuduğumuz yabancı bir romanda bir betimlemeden bile hayal kurup o kültürü öğrenmek için, o kültürü yaşayan insanlarla iletişim kurmak isteriz. Örneğin: Hint kültürü. Her zaman merak etmişimdir. Ve merakımı gidermek için ilk olarak ‘’Benim Yolum’’ isimli Hindistan’ın usta oyuncularından Aamir Khan’a ait bir kitapla Hint kültürünü öğrenmeye başladım. Renkli kişilikleri, kıyafetleri, baharatlı yemek kültürleri ve daha bir çoğu. İleride en büyük hayalim bir süreliğine Hindistan’a gidip o kültürü onlarla yaşayabilmek… 🙂 Sizde İngiltere’ye, Amerika’ya ya da Guetamala’ya bir kitap sayesinde heveslenip gidebilirsiniz. 🙂

5)Uykusuzluk çekenler için en iyi yöntem okumak

Yapılan bir araştırma kitap okumanın bizleri sakinleştirdiğini ve bizi günlük sorunlardan arındırarak derin bir uykuya daldırdığını gösteriyor. Hep duyarız ‘’Ders çalışınca uykum geliyor, kitap okuyunca uykum geliyor. ‘’ sözlerini. Günlük hayatın sıkıntısını, stresini kitap okuyarak bir kenara atabiliyoruz. Bu yüzden beyin fonksiyonlarımız rahatlıyor ve rahat bir uyku çekebiliyoruz.

6)Okumak insanın empati duygusunu geliştiriyor

Okuduğumuz kitapların karakterlerine bazen kendimizi o kadar kaptırırız ki, onların başına iyi ya da kötü bir şey gelse ben olsam şunu yapardım noktasına gelir, onlar için üzülüp sevinebiliriz. İşte bu yüzden okumalıyız çünkü okumak empati duygumuzu geliştiriyor. İnsanları anlayabilmemiz ve güçlü bir iletişim ağı kurabilmemiz için empati yapmamız gerekiyor.

7)Okumak bizi daha açık fikirli ve arkadaş canlısı yapıyor

The Creativity Research Journal’ın yayınladığı bir çalışma, kitap okuyan insanların daha açık fikirli olduğunu böylece daha çok insanla arkadaşlık kurabildiğini gösteriyor. İş dünyası için önemli bir nokta bu : Network konusu. Sosyal ağımızı ne kadar geniş tutarsak bize geri dönüşü o kadar gerçekçi olur. Kitap okumakta bunun için bir adım olarak karşımıza çıkıyor. 🙂

8)Kitap okumak daha iyi yazabilmemizi sağlıyor

Son olarak bizim gibi yazarak bir şeyleri öğretmeye çalışan insanların yapması gereken en önemli şey : ‘’Okumak’’.
Üretmeliyiz.. Okudukça üretkenliğimiz artıyor. Yazıyoruz, paylaşıyoruz, öğreniyoruz, öğretiyoruz.. Bilgi bizi her zaman ileriye götürür, geriye değil. Okuyun gençler. Son olarak yineliyorum: ‘’Okuyun, okuyan insandan zarar gelmez.’’ 🙂

PAYLAŞ
1995 İstanbul doğumlu olan Özlem Yılmaz Adanalı ve memleketinin bütün çılgın özelliklerini taşıdığını düşünüyor. :) Ailesinin tek çocuğu ve tam 7 sene sabırla beklenen bir çocuk.. Liseyi mahalle arasında "Buradan kimse üniversite kazanamaz" denilen bir okulda okudu ve dereceyle bitirdi. Daha sonra onları yanıltarak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce bölümünü kazandı. 1 sene İngilizce hazırlık okudu ve şu an 3. Sınıf öğrencisi. En sevdiği şey spor yapmak, fazla kilolarından kendi yaptığı diyet ve sporla kurtulmayı başaran biri. (Siz yine de diyetisyene başvurun:) ) Mezun olunca alanında başarılı bir bankacı olmak istiyor.

14 YORUMLAR

  1. Herkes kitap okumamızı söyler fakat ”neden” sorusu sorulduğu zaman cevap genellikle gelemez ama bu yazı gerçek verilere ve örneklere dayanarak nekadar yararlı olduğunu gösteriyor ve açıkçası beni daha fazla kitap okumaya teşfik etti.

  2. Kitap okumayı çok seven birisi olarak, bu alışkanlığı herkese hatırlatan bu yazı günümüz için gerçekten faydalı olmuş. Bugünlerde maalesef çok nadiren insanları boş vakitlerinde, örneğin toplu taşıma araçları kullanırken, kitap okurken görüyorum. Umarım bu yazıyı daha çok kişi okur, bu konuda daha fazla düşünüp, en azından çantasına, rafına , baş ucuna bir kitap ekler…

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!