CES 2017 Teknoloji Fuarında Sergilenen Yeni Teknoloji Ürünler


ABD’nin Las Vegas kentinde bu yıl 50’ncisi düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2017 3 bin 800’den fazla firmayı, 150 ülkeden 165 bini aşkın katılımcıyı ağırladı.  Kişisel robotlar, 8K televizyonlar, akıllı ev sistemleri, insansız hava araçları, sanal gerçeklik ve giyilebilir teknoloji ürünleri ile insansız otomobillerin ilgi gördüğü fuara Türkiye’den de bazı marka ve firma temsilcileri katıldı.

Öncelikle CES nedir bilmeyenler için bu tanımı okuyabilir.

CES Nedir?

Consumer Electronics Show (CES), her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada’da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroniği fuarı. Merkez bölümü Las Vegas Convention Center’da olup farklı yerlerde de ek aktiviteler düzenlenen fuar Comdex fuarının iptalinden sonra Amerika kıtasında gerçekleşen en önemli teknoloji fuarlarından birisi haline gelmiştir. İlk CES Haziran, 1967 de New York da düzenlendi. 1978 – 1994 yılları arasında iki yılda bir gerçekleşen fuarda günümüzde birçok önemli marka yeni ürün ve teknolojilerinin ilk tanıtımlarını gerçekleştiriyor.

CES 2017 Ürünleri

CES 2017 kapsamında birçok yeni teknoloji ürün duyuruldu. İşte CES 2017 kapsamındaki öne çıkan ürünler!

LG OLED TV

TV’nin geleceği olarak adlandırılan OLED, bu durumun sebebini açıklama aday bir detay ile ortaya çıktı. LG, yeni OLED TV modeli ile sadece 2.57mm kalınlığında ve 66-inç ve 77-inç büyüklüğündeki iki yeni TV modelini sergiledi.

Giyilebilir Yüzük Motiv

Fuarda giyilebilir cihazlar kategorisinde dikkat çeken ürünlerden biri de Motiv isimli bu yüzük oldu. Bu fitness takipçisi yüzük kalp ritminizi ölçüyor, adımlarınızı sayıyor ve uykunuzu takip ediyor. En etkileyici yanı da bataryasının 5 gün dayanıyor olması.

Misfit Akıllı Fitness Saati

Misfit bu yıl da bizi şaşırtmadı ve çok sağlam özelliklerle donatılmış bir fitness akıllı saatiyle karşımıza çıktı. Vapor isimli bu modelden önümüzdeki günlerde çok sık söz edileceği kesin.

LG Hub Robot

LG’nin bu sevimli ev robotu akıllı evinizi kontrol etmenize yardım ediyor. Hub Robot  evinizin ısı sisteminden ışık sistemine kadar pek çok şeyi kontrol ediyor. Örneğin LG Hub Robot ile destekleyen LG buzdolapları ise, buzdolabının içine bakmak veya destekli LG klimaların ayarları yapmak mümkün.

Project Valerie Razer

Project Valerie Razer’de 4K çözünürlüğe sahip 17,3 inçlik tam üç ekran bulunuyor. Böylece ilk defa bir dizüstü oyun bilgisayarı kullanıcılara ekstra çaba sarf etmelerine gerek kalmadan 180 derece görüş açısı sunuyor.

Asus ZenFone AR

Asus’un ZenFone AR isimli bu akıllı telefonu da bu teknolojiyi size sunmak için tasarlandı. Bu telefonla ilgili bir diğer özel nokta da Google’ın Daydream VR teknolojisini çalıştırabiliyor olması. 8 GB RAM’e sahip, Snapdragon 821 işlemcili ve 5.7 inç AMOLED ekranıyla bu 4.8 mm inceliğindeki telefon oyunu değiştirecek gibi duruyor.

HTC Vive Tracker

HTC Vive’ı ne kadar sevdiğimizi biliyorsunuz. Bazen bir ayakkabı ya da pasta gibi basit nesneleri alıp VR’a taşımak istiyoruz. Şimdi Vive Tracker ile bu mümkün hale geliyor. Gündelik hayattaki eşyalarınızı sanal dünyaya taşımanın zamanı geldi!

Faraday Future Elektrik SUV

Elektrikli araçlar birbirinden özel tasarımlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Faraday Future’ın tanıttığı FF91 tek bir şarjla 600 km’den fazlasını yapabiliyor.

Lego Boost

LEGO çocuklara kod yazmayı öğretiyor. Lego Boost parçaları bir araya getiriyor ve genç beyinleri çalıştırıyor. Uygulama arayüzünü kullanarak bu 5 farklı modeli programlayarak inşa edebiliyorsunuz.

Amazon Alexa

Sesli asistan hizmetleri arasına, Amazon Alexa’da katılmış oldu. Lakin, CES 2017 kapsamında, Amazon Alexa sesli asistan hizmetinin Volkswagen ve Ford otomobillerinde yer almaya başlayacağı duyuruldu.

Tanvas Dokunmatik Ekran

Tanvas, dokunmatik panel üzerinden doku ve sertliği hissetmeyi gerçekleştirebilecek. Örneğin, panel üzerindeki kumaş görüntüsüne dokunarak, gerçek bir kumaşa dokunuyormuş gibi dokuyu ve sertliği hissetmek mümkün hale gelecek.

Chrysler Portal

Chrysler, CES 2017 kapsamında yeni otonom otomobil aracını duyurdu. Yeri değiştirilebilen koltuklar, onlarca sensör, yana doğru açılan kapılar ve çok daha fazlası, konsept olarak hazırlanan Chrysler Portal modelinin öne çıkan detayları arasında yer alıyor.

Draco Drone

Draco Drone, drone kullanımına çok daha farklı bir açı kazandırıyor. Zira Draco Drone, yaklaşık 161km hızına kadar ulaşabiliyor. Aktif satışı da gerçekleştirilecek olan bu drone, 499 dolar fiyat etiketine sahip.

Whill Model M

Whill Model M, bir engelli tekerlekli sandalyesi olarak öne çıksa da bundan çok daha fazlasını vaat ediyor. 4 çekerli bu tekerlekli sandalye kullanıcısının hiçbir zorlanma yaşamadan her türlü yüzeyde kesintisiz dolaşma kabiliyeti sunabiliyor.

Honda Riding Assist

Bu motosiklet, kendi başına hareket ederken saatte 10 km hıza kadar çıkabiliyor, sokak ışıklarında kendi kendine durabiliyor ve sürücüsünün ayaklarını yere koymadan üzerinde oturtabilmesine olanak veriyor.

Razer Project Ariana

Project Ariana, dünyanın tam imersiyon oyun deneyimi için tasarlanmış ilk video projeksiyon sistemi. Project Ariana, RGB aydınlatma konseptini oda projeksiyonuna taşıyor ve hem aydınlatma hem görsel efektler yaratarak oyunlarla gerçek zamanlı iletişim sağlayan Razer Chroma üzerinden sarmal oyun deneyimine tamamen yeni bir boyut kazandırıyor.

Fisher-Price Smart Cycle

TV’nin karşısına yerleştirilerek Bluetooth vasıtasıyla çocukların eğlenmesini ve öğrenmesini hedefleyen bu ürün heceleme oyunlarından kelime bulmacalarına ve hareketli oyunlara kadar bir dünya içerik sunuyor.

Aira

Görme engellilerin ulaşımı ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla hayata geçirilen akıllı gözlük uygulaması, Google Glass ve Vuzix gibi akıllı gözlükler ve mobil cihazlarla uyumlu çalışabiliyor. Görme engelliler bu bağlı cihazlara dokunarak Aira’yı etkinleştirdikten sonra Uber’den araç çağırma ve market alışverişlerine yardımcı olma gibi bir çok konuda destek almaya başlayabiliyor.

Amber Agriculture

Amber, bağlı cihazlar aracılığıyla çiftçilerin depoladıkları tahılların kalitesini kontrol etmesini ve yetiştirilmekte olan tahılların daha kaliteli olmasını sağlıyor. Amber’in çiftçilerin ürün verimlerinde arttırmasının yanı sıra bozulmaya neden olan koşulları izleyebilme yeteneği de bütün ülkelerin gıda tedarik sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Dish AirTV

4K görüntü kalitesi desteğine sahip AirTV, Android TV için bir set üstü yayın cihazı. 99 dolarlık fiyat etiketiyle tanıtılan bu cihaz Sling TV, NetFlix ve Android TV için özel kısayol tuşlarına sahip. Tüm bu içerik kaynaklarını organize eden evrensel bir kılavuza sahip AirTV, bluetooth ve kızıl ötesi bağlantı seçeneklerini de barındırıyor.

Plume Flow

CES’te tanıtılan giyilebilir teknoloji ürünlerinden biri olan Plume Flow, etrafınızdaki kirliliği takip etmeye yarayan bir cihaz. Partiküler madde (PM2.5), azot dioksit, ozon, uçucu organik bileşikler (VOC), sıcaklık ve nemi takip edebilen bu cihaz, hava kirliliği yüksek şehirlerde yaşayan kişiler için tasarlanmış.

Catspad

Kediler için bir akıllı bakım ünitesi olan Catspad, kedilerin insan müdahalesi olmadan bir ay gibi bir süre boyunca taze kuru mama yemelerini ve temiz su içme ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 1.7 kg kuru mama ve 8 litre su alabilen ünite, internete bağlanabiliyor ve mobil uygulaması aracılığıyla da kontrol edilebiliyor.

Toyota Concept-i

Yui, sürücüden bir şeyler öğrenecek ve onunla birlikte gelişecek biçimde tasarlandı. Otomobilin arayüzünün açılışı, Yui’nin görsel temsiliyle yapılıyor. Toyota, bu arayüzün küresel bir kitleye hitap edip farklı kültürlerle iletişim kurma amacıyla tasarlandığının altını çiziyor.

Youcam Makeup

Tüketici Elektroniği Fuarı CES’te sergilenen akıllı makyaj aynası büyük ilgi çekti. Aynaya bakan kişinin yüzüne istediği makyaj yansıtılarak en uygun tarzın belirlenmesi kolaylaştırılıyor.

The Powerray

PowerRay adındaki havada uçmak yerine su altında ilerleyen çok fonksiyonlu drone, çevrede balık olup olmadığını da haber veriyor.

Wair Active

Hava kirliliği büyük şehirlerin en önemli sorunlarının başında gelir. Wair Active adlı ürün akıllı bir eşarp gibi hareket ederek hava kalitesinin bozuk olduğu bölgelerde kullanıcıyı uyarıyor.

iPal Robot

iPal adlı robot çocukların ve yaşlıların bakımı yanı sıra perakende alanında da kullanılabiliyor. Ürün, çevresini takip ederek öğrenme ve tepki verme yeteneğine sahip.

Hover Camera

Hover Camera sahibini yüzünden tanıyıp izliyor. Ürün benzerlerinden farklı olarak kullanıcısını yüzünden tanıyıp hatırlayarak kalabalık içerisinde takip edebiliyor. Açık hava sporları ile uğraşanlardan güvenlik çözümlerine kadar oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan ürünün oldukça sessiz uçması, en önemli özelliklerinden biri.

Link AKC

Link AKC adlı ürün GPS ve adım sayma özelliklerinin yanı sıra köpeğin ağırlığını da sürekli not ediyor. Köpeğinizin bulunduğu ortamın ortalama sıcaklığını da gösteren tasmanın üzerinde bulunan bir LED gerektiğinde yakılarak karanlıkta köpeği takip etmeyi kolaylaştırıyor.

LeEco Akıllı Bisiklet

Çinli firma, Dünya’nın en büyük cihaz fuarında iki yeni akıllı bisiklet tanıtmış durumda ve bu çift pedallı araçlar ulaşmak istediğiniz noktaya sizi etkileyici bir şekilde taşımayı amaçlıyor.

Kolibree Ara

Akıllı diş fırçası. ‘Deep learning’ algoritmasına sahip olan ve düşük güçte çalışabilen bir çip, Ara’nın içine entegre edilmiş durumda. Bu çip, mobil cihazınızda çalıştıracağınız herhangi bir yardımcı uygulama olmadan verilerinizin kayıt altında tutulmasını sağlıyor.

QardioCore

Kablosuz olan cihaz göğüs bölgesine giyilebiliyor. Farklı boyutlardaki cihaz kalp atışını takip etmenin yanı sıra solunumu da izleyerek elde ettiği verileri tıp profesyonelleriyle paylaşıyor.

DataTraveler Ultimate Generation

Kingston dünyanın en yüksek kapasiteli USB Flash sürücüsü olan DataTraveler Ultimate Generation Terabyte’ı (GT) tanıttı. DataTraveler Ultimate GT, 2TB’a kadar alan ve USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) performansı sunuyor.

Uçan Hoparlör LG PJ9

LG PJ9 kablosuz hoparlör; beraberindeki Levitation Station’ın üzerinde havada asılı duran tasarımıyla görenleri şaşkına çeviriyor. Ev veya dış mekan fark etmeksizin müzik, podcast ve diğer tüm ses içeriklerini sorunsuz bir şekilde oynatma olanağı da sunuyor.

Elbette CES 2017’de bunların dışında bir çok ürün sergilendi. Peki sizin ilginizi en çok hangisi çekti?

4 YORUMLAR

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!